Menu
Dnes má meniny: Slavomír Zajtra: Vojtech

Spomienka na futbalového velikána Miška Báčiho Doporučený

Michal Vičan, futbalista, československý reprezentant, najúspešnejší futbalový tréner Slovenska.

Tak je to o ňom stále známe, tak to vedia nielen futbaloví odborníci, ale aj verejnosť. 26. marec je spomienkou nielen na 93. výročie narodenia strojcu najväčšieho úspechu v histórii Slovana Bratislava, ale i celého česko-slovenského klubového futbalu. Je to tak isto pripomienka jeho skvelých úspechov.

Legendu nielen slovenského ale aj československého futbalu - Michala Vičana snáď nie je potrebné predstavovať. Ale predsa, taký formát takej osobnosti ako je rodák z Hlohovca, ktorého prezývali Miško, je potrebné si pripomenúť. Tie tituly so Slovanom – aj keď nie práve s tým hlohovským, a tak isto aj tituly v poľskej lige sú dôvodom na pripomenutie. Okrem toho bol to československý reprezentant. Hlavne však na dlho v pamäti ostáva historický moment v Pohári víťazov pohárov z roku 1969. Vtedy ŠK Slovan Bratislava pod jeho trénerskou taktovkou v bazilejskom finále zdolal svetoznámy futbalový klub FC Barcelona v pomere 2:1. A to vošlo veľkými písmenami do histórie. Pravdou je, že bratislavský Slovan nebol jediným klubom, kde rodák z Hlohovca Michal Vičan v roli trénera zanechal veľmi výraznú stopu. Tak isto bazilejské finále nebol jeho jediný úspech. So Slovanom Bratislava vykopal dvakrát vicemajsterský titul a trikrát sa stal absolútnym víťazom Československej ligy. V poľskom Ruchu Churzove to bola stopa v podobe dvoch majstrovských ligových titulov a jeden krát získal s týmto klubom aj Poľský ligový pohár v roku 1974. S gréckym tímom Aris FC Thesaloniki sa stal v roku 1980 jesenným majstrom Grécka. S Jednotou Trenčín sa mu darilo v roku 1967, kedy vyhral finále Stredoeurópskeho pohára.

Aj tento rok je dôvod spomenúť si na Miška báčiho, a to aj napriek tomu, že už uplynul dlhý čas od jeho odchodu do nebies. Športové výsledky a úspechy, ktoré s futbalom dokázal, sú priam fenomenálne a to aj s odstupom času. Michal Vičan - pre každého futbalového nadšenca z Hlohovca je to stále veľký človek a osobnosť, ktorý by sa 26. marca dožil úctyhodných 93 rokov. Žiaľ aj keď čas skutočne rýchlo plynie, je tu už len spomienka na neho ako na človeka i na jeho úspechy. Veď azda každý Hlohovčan i ten, kto sa pohybuje v slovenskom futbale uzná, že to bol človek, čo dokázal s futbalom veľké veci. To grandiózne pamätné víťazstvo s ŠK Slovan Bratislava v Pohári víťazov pohárov nad Barcelonou mu to už nikdy a nikto nevezme. Michal Vičan sa dokázal presadiť už ako hrád. S ďalším bratislavským klubom Sokol NV Bratislava ako hráč vykopal také úspechy ako štyrikrát víťaz Česko-slovenskej ligy a dvakrát získal vicemajsterský titul v tej istej súťaži. Ďalšie parádne úspechy prišli v Trenčíne, či v poľskom Rchu Chorzove i v gréckych Thesalonikách. Aj keď sa vraví, že časom zapadne prachom všetko, tak toto všetko určite nie.

Športová vizitka Michala Vizitka

(* 26. marec 1925 v Hlohovci – 27. január 1986 v Bratislave)

hráčsky post: obranca

prezývka: Miško báči

hráčske kluby: Hlohovec, ŠK ASO Bratislava, OAP Bratislava, Sokol NV Bratislava

Hráčske úspechy

Sokol NV Bratislava

víťaz – Česko-slovenská futbalová liga 1949

víťaz – Česko-slovenská futbalová liga 1950

víťaz – Česko-slovenská futbalová liga 1951

vicemajster – Česko-slovenská futbalová liga 1952

víťaz – Česko-slovenská futbalová liga 1955

vicemajster – Česko-slovenská futbalová liga 1956

_________________________________________________________

Tréner mužstiev

Jednota Trenčín (1965 – 1968)

ŠK Slovan Bratislava (1968 – 1971)

Ruch Chorzów (1971 – 1976)

ŠK Slovan Bratislava (1977 – 1977)

FK Inter Bratislava (1978 – 1980)

Aris FC Thessaloniki

ŠK Slovan Bratislava(1980 – 1981)

TTS Trenčín (1983 – 1984)

FK Inter Bratislava (1984 – 1986)

_________________________________________________________

Trénerské úspechy

Jednota Trenčín

finále Stredoeurópskeho pohára 1967

ŠK Slovan Bratislava

vicemajster – Česko-slovenská futbalová liga 1967-68

víťaz – Česko-slovenský pohár vo futbale 1968

víťaz – Pohár víťazov pohárov UEFA 1969

vicemajster – Česko-slovenská futbalová liga 1968-69

víťaz – Česko-slovenská futbalová liga 1969-70

Ruch Chorzów

vicemajster – Ekstraklasa 1972 – 73

víťaz – Ekstraklasa 1973 – 74

víťaz – Poľský pohár 1974

víťaz – Ekstraklasa 1974 – 75

_________________________________________________________

Ocenenia

Člen Siene slávy ŠK Slovan Bratislava

Cena Fair Play MUDr. Ivana Chodáka 1997

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.