Menu
Dnes má meniny: Slavomír Zajtra: Vojtech

Hlohovčan Koštrna chce s Dunajskou Stredou postúpiť do Európskej ligy Doporučený

24-ročný rodák z Hlohovca momentálne háji žlto-modré farby fortunaligistu DAC 1904 Dunajská Streda.

Nachádzajú po 20-tich kolách na 4. mieste so ziskom 36 bodov a s 11-bodovým mankom na vedúci Spartak Trnava, ktorého je odchovancom.

Kristián Koštrna bol odmalička považovaný za veľký futbalový talent, čo si všimli aj tréneri v Spartaku Trnava, kde pôsobil od žiackych kategórií. Pútal na seba pozornosť po futbalovej stránke, a tak netrvalo dlho a prišla ponuka, ktorá sa len tak ľahko neodmieta. Priamo z kolísky futbalu, z Anglicka. Hoci táto ponuka prišla už pomerne skoro, keď mal Koštrna iba 15 rokov, nakoniec sa rozhodol túto výzvu prijať a urobil dobre.

Premier league neokúsil

Jeho talent si všimli vo Wolverhamptone Wanderers. S vlkmi, ako klub prezývajú, podpísal na úvod 2,5-ročnú školskú zmluvu. Počas pôsobenia v Anglicku prešiel akadémiou, rezervným tímom a pričuchol si aj k A-mužstvu, ktoré vtedy bojovalo v Premier League. Hoci bol Kristián Koštrna stabilným hráčom rezervy anglického celku, v A-mužstve dostal šancu iba v prípravných zápasoch a v anglickom pohári, v súťažnom si za Wanderers minúty nepripísal.

Aj do reprezentácie

Napriek jeho pôsobeniu v rezerve, neušli jeho výkony trénerom mládežníckych reprezentačných výberov. Postupne sa predstavil od reprezentačnej šestnástky v každej kategórii, dokonca v roku 2012 bol súčasťou reprezentačne 21-tky, ktorú vtedy viedol Ivan Galád. Všetko bolo skvelé, chýbal už iba štart za A-mužstvo Wolverhamptonu. Ibaže prišiel medzištátny zápas za reprezentačnú 21-tku v Portugalsku a všetko sa pomaly začalo rúcať. Koštrna si v januárovom medzištátnom dueli v Portugalsku proti domácemu výberu zlomil členok a mal niekoľkomesačnú vynútenú absenciu. „Táto zlomenina nohy vyzerala veľmi zle, dokonca Kristiánovi hrozilo aj ukončenie kariéry. Našťastie sa to nepotvrdilo, v Londýne podstúpil úspešnú operáciu u špecialistu“ informoval vtedy o jeho stave jeho agent Emil Kovarovič. Navyše, v danej dobe sa snažili pre hráča v Anglicku vybojovať lepšiu zmluvu a zranenie tomuto scenáru moc nepomáhalo. Nakoniec sa to však podarilo a Kristián podpísal v máji 2013 s anglickým celkom novú zmluvu.

Začiatok od „štvorky“

Keďže po tak ťažkom zranení a dlhej pauze trvalo aj vrátenie sa do dobrej formy dlhšie, vrátil sa na Slovensko, kde sa snažil opäť si vydobyť svoje postavenie vo štvrtoligovom Boleráze. Po polsezóne v Slavoji zamieril do Rakúska, odtiaľ do Bulharska a od začiatku aktuálnej sezóny je pevnou súčasťou Dunajskej Stredy. „Samozrejme, nebolo ľahké dostať sa po tom všetkom do Dunajskej Stredy,“ rozhovoril sa Koštrna o svojej ceste na Žitný ostrov. „Dosť mi pomohlo, že som bol v Bulharsku a hral som takmer každý zápas. V Dunajskej Strede som nadmieru spokojný, mám tu výborné podmienky na to, aby som sa rozvíjal ďalej. Rovnako tak spoluhráči, kolektív, všetko je super. Páči sa mi tu,“ tešil sa. Prezradil však, že hoci prišiel záujem zo strany klubu, dohoda oboch strán sa nerodila ľahko a veci sa naťahovali. Nakoniec však všetko dobre dopadlo. „Bol som v Bulharsku a počas tohto pôsobenia Dunajská Streda o mňa prejavila záujem. Pravdou je, že zo začiatku boli nejaké problémy s dohodou, ale nakoniec to všetko vyšlo a prišiel som do DAC-u. Som tomu rád.“

Prvýkrát vo Fortunalige

Pred začiatkom sezóny sa tak mládežnícky reprezentant Slovenska stal posilou DAC-u, ktorý nie len, že začal s budovaním moderného štadiónu, ale aj s budovaním tréningového centra, aké na Slovensku nemá obdobu. Aj tieto fakty nakoniec „donútili“ Koštrnu dohodnúť sa s klubom. Ako odchovanec Spartaka Trnava tak bude nastupovať proti „svojim“. Ako vníma tento fakt? „Trnavu mám rád. Nemám nič proti nej, strávil som tam päť rokov a boli to pekné časy. Zostalo mi tam veľa kamarátov a budem na toto všetko spomínať iba v dobrom. Futbal je ale taký, že raz ste tam, inokedy zasa tam. Teraz som hráč Dunajskej Stredy a budem odovzdávať čo najlepšie výkony pre naše farby. Aj v zápase s Trnavou.“ A práve zápas s Bílimi Andelmi na Koštrnu čaká o dva týždne. A nie len jeden. Okrem posledného kola základnej časti, kedy zavíta Spartak na pôdu Dunajskej Stredy, sa títo dvaja súperi stretnú ešte aj v nadstavbe a rovnako tak v Slovnaft Cup-e.

Povinné body

Tento zápas je však pre zverencov dunajskostredského trénera Marca Rossiho ešte ďaleko a prioritou pre nich bol nedeľňajší duel na ihrisku Senice, kde DAC aj s Koštrnom odštartovali jarnú časť. Hoci pricestovali na ihrisko posledného celku tabuľky, ako priznal samotný hráč, nevedeli, čo od súpera očakávať. „Nevedeli sme, čo máme od Senice čakať. Majú veľa nových hráčov, nového trénera, prakticky nové mužstvo. Prvý polčas bol viac bojovnejší, ale my sme nevyužili naše šance. Osobne si myslím, že Senica si za 90 minút nevypracovala žiadnu šancu. Museli sme si však dávať pozor. Ak by dala Senica prvý gól, zápas by bol úplne iný. My sme si však počkali na svoj gól a následne sme zápas kontrolovali,“ obzrel sa za stretnutím „Kiko“, ktorý ho odohral na pravej strane obrany. „Tréner ma využije tam, kde ma potrebuje. Či už to je vľavo, vpravo, v strede. Ale nemám problém zahrať ani na pravom kraji obrany, ako tomu bolo aj v úvodnom zápase jari v Senici,“ dodal s úsmevom.

Zdolať Trnavu

Štart sa tak po víťazstve 2:0 na Záhorí Dunajskostredčanom vydaril. V základnej časti na nich ešte čakajú dva zápasy, keď na domácom ihrisku privítajú Michalovce a už spomínaný Spartak Trnava. Práve posledný zápas základnej časti proti Trnave, by mohol byť podľa Kristiána Koštrnu správny odrazový mostík do nadstavby, aby ponaháňali celky nad sebou a dostali sa vyššie. „Trnava, hoci má naozaj slušný náskok, nemyslím si, že by bolo rozhodnuté. V prvej šestici budú kvalitné mužstvá a Trnava určite nejaké body postráca, rovnako tak, ako my, či ďalší súperi v bojoch medzi sebou. Bude to o tom, že ich v poslednom kole nadstavby musíme poraziť, aby sme stiahli bodové manko na nich a hlavne ich dostali pod tlak,“ zamyslel sa.

Až do Európy

A toto by podľa neho mohol byť ten správny impulz v bojoch o pohárové priečky. Nový, moderný štadión a aj diváci, by si určite európsku súťaž zaslúžili. Rovnako tak by si ju radi zahrali aj hráči, no uvedomujú si, že to bude veľmi ťažké. „Naším cieľom je dostať sa do prvej šestky a ak sa nám to podarí, pokúsime sa o prvú trojku, čo znamená aj účasť v pohárovej Európe. Prvotným cieľom však je prvá šestica po základnej časti a potom sa uvidí, aj na základe zisku bodov, či straty. Ideme od zápasu s zápasu. Chceli by sme hrať Európu, to je samozrejme. Nebude to však také jednoduché. V prvej šestici bude šesť kvalitných mužstiev a v týchto zápasoch môže každý zdolať každého. Všetko budú vyrovnané zápasy, ale ja viem, že na to máme a pevne verím, že by sa nám to mohlo podariť,“ zaželal si.

Na Hlohovec nezabudol

Rodák z Hlohovca síce momentálne býva v Dunajskej Strede, ale na svoje rodne mesto nezabúda. Ako priznal, do „mesta ruží“ sa snaží prísť vždy, keď mu to čas dovolí a dokonca sleduje aj futbalové počínanie si Slovana Hlohovec. „Bývam v Dunajskej Strede, ale dochádzam aj do Hlohovca. Mám tam veľa kamarátov, rodinu, tak je jasné, že počas voľna prídem domov. Sledujem aj počínanie si Hlohovca vo štvrtej lige. Aj kvôli kamarátovi, ktorý tam hrá. Sú na tom ako sú, ale sledujem ich,“ ukončil Kristián Koštrna.

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.