Menu
Dnes má meniny: Ladislav(a) Zajtra: Beáta

Mladý Filip Lányi plaveckým Majstrom Slovenska Doporučený

Rok 2017 máme za sebou. Niektorí s úspechmi, niektorí bez nich.
No niekto aj s titulom Majster Slovenska. Takým je aj nenápadný chalan z Koplotoviec, rodák z Hlohovca Filip Lányi, ktorý v súčasnosti pláva za ŠKP Kúpele Piešťany. Navštevuje deviaty ročník ZŠ na Podzámskej ulici v Hlohovci a jeho voľnočasové aktivity sa sústreďujú na matematiku a počítačové hry. Ale absolútnou prioritou pre neho je plávanie. Filip je mladá, ešte len 14-ročná nádej slovenského plávania. Zbiera svoje prvé trofeje z pretekov a do budúcna má úplne jasno, kam chce posunúť svoje plavecké úspechy. V decembri uplynulého roka sa mu v Dolnom Kubíne podarilo obhájiť vo svojej vekovej kategórii titul Majstra Slovenska v disciplíne 400m polohový pretek. A nielen to. Z bazéna v Dolnom Kubíne vytiahol ešte jedno striebro a jeden bronz. Svoju prvú medailu z plávania získal v roku 2014. No nechýbalo veľa a talentovaný plavec mohol nasmerovať svoj vzťah k vode pod jej hladinu, čím by šiel v otcových šľapajách ako potápač.
Kedy si začal s plávaním aktívne?
Pred piatimi rokmi, v roku 2013.
Aké boli Tvoje začiatky? Kde si sa naučil plávať, koľkokrát si na začiatku mal plavecký tréning v priebehu týždňa?
Naučil som plávať asi keď som mal 4 roky u dedka v bazéne a pokračovalo to tým, že dedko ma prihlásil na plávanie do Piešťan. Bola to teda dedkova iniciatíva a moje rozhodnutie venovať sa plávaniu, aj keď sme vedeli, že to bude časovo veľmi náročné. Pokiaľ ide o tréningový proces, tak zo začiatku, keď som sa tomu začal vážnejšie venovať, som absolvoval tri tréningy týždenne, postupne v priebehu troch rokov bolo z troch tréningov až osem tréningov za týždeň.
Ktoré disciplíny sú tvoje najobľúbenejšie?
Disciplína polohový pretek, ktorá pozostáva zo všetkých štyroch plaveckých štýlov v poradí motýľ, znak, prsia a kraul, a taktiež rád plávam kraulové preteky na dlhšie trate, teda 400m a viac.
Aké úspechy máš zatiaľ z plaveckých súťaží?
Prvú medialu som získal v Nových Zámkoch v roku 2014 na 200m prsia, čo nebola vôbec moja obľúbená disciplína. Zatiaľ mám približne 70 medailí za umiestnenia z rôznych plaveckých podujatí na Slovensku. Dve bronzové medaile mám zo Slovinska z roku 2016. Aktuálne sa mi v decembri minulého roka podarilo obhájiť titul Majstra Slovenska na 400m polohový pretek v D. Kubíne. Okrem toho som v dolnokubínskom bazéne získal ešte ďalšie dve medaile: striebornú v disciplíne 1500m voľný spôsob a bronzovú v disciplíne 400m voľný spôsob.
Ako vlastne vyzerá ten tvoj športový - plavecký život v súčasnosti?
Bežne mám 2 až 3 jednohodinové ranné tréningy do týždňa ešte pred vyučovaním, v sobotu ráno je dvojhodinový tréning, a vo všetky pracovné dni popoludní mám dvojhodinový tréning. Spolu minimálne 14 hodín tréningu týždenne. Takže je to celkom aj na čas a dochádzanie náročné - vzhľadom na to, že dochádzam z Koplotoviec do Piešťan a do Hlohovca chodím do školy. 
Plánuješ svoje úspechy ďalej pretaviť na ešte väčšie úspechy a chceš sa venovať profesionálne plávaniu?
Určite áno, bez plávania si už svoj život neviem predstaviť. Mojim snom je spojiť plávanie s vysokoškolským štúdiom mimo Slovenska. Domnievam sa, že väčšie úspechy o pár rokov budú podmienené kvalitnejšími plaveckými podmienkami.
Si síce ešte na začiatku svojej plaveckej športovej cesty, ale koľko času, čo všetko je potrebné spraviť, aby sa dostavili úspechy?
Podľa mňa musí človeka plávanie predovšetkým baviť. Stačí vynechať pár tréningov a úspech sa nemusí dostaviť. Poznám plavcov, ktorí tento šport robia iba kvôli rodičom a je to vidieť na ich výsledkoch. Samozrejme sebadisciplína a kvalitný tréningový proces sú veľmi dôležité. Za moje výsledky vďačím hlavne trénerovi Radoslavovi Suchánkovi.
Kto je Tvoj plavecký vzor?
Martina Moravcová a Michael Phelps.
Budeš úspešný ako oni?
Určite by som veľmi chcel. Som síce stále len na začiatku a čas ukáže, ako veľmi to chcem a aké sú moje danosti a predpoklady.
Na záver už len dodať, na ktorých podujatiach budeš štartovať najbližšie a aké sú tvoje ambície do blízkej budúcnosti?
V januári tohto roku som prešiel do juniorskej kategórie. Je dôležité, aby som na 100% dodržiaval tréningový plán a udržal si dobré zdravie. Keď sa naskytne príležitosť štartovať na juniorských pretekoch  v zahraničí, rád by som ju využil, nakoľko skúsenosti z pretekov z iných európskych bazénov sú pre nás plavcov veľmi hodnotné.  Okrem toho absolvujem viacero pretekov doma na Slovensku a v júni juniorské Majstrovstvá SR.
foto: Slovenská plavecká federácia

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.