Menu
Dnes má meniny: Izabela Zajtra: Radúz

Hlohovčania uspeli s fyzikálnym filmom Doporučený

Ivan Čulák (vľavo) s Otom Haffnerom pri udeľovaní cien za film. Foto: fyzikalnefilmy.sk Ivan Čulák (vľavo) s Otom Haffnerom pri udeľovaní cien za film. Foto: fyzikalnefilmy.sk

Celoslovenský Festival fyzikálnych filmov zažil ešte len svoj prvý ročník, a už sa jeho úspešnými účastníkmi stali Hlohovčania. Gymnazista, žiak tercie, Ivan Čulák a študent Fakulty elektrotechniky a informatiky STU Oto Haffner, dokonca neobišli naprázdno a za film Pokusy s hustotou kvapalín si vyslúžili špeciálnu cenu poroty i finančnú odmenu.

Vyhlásenie víťazov sa uskutočnilo v piatok 24. mája v bratislavskom kine Mladosť. Ivan Čulák, ktorý tvoril film v spolupráci s dnes už bývalým študentom gymnázia Otom Haffnerom, súťažil v kategórii základných škôl. Hoci sa v rámci štvorčlennej kategórie so svojím krátkym filmom Hlohovčania nepresadili, získali špeciálnu cenu poroty, ktorá sa im ocenenie rozhodla udeliť spontánne. „Toto video je natoľko efektné, že by z neho pokojne mohol vzniknúť nádherný hudobný klip či výukové video pre školy. Má silnú umeleckú a veľmi presnú vedeckú hodnotu. Je vizuálne asi najatraktívnejšie zo všetkých, ďakujem za zážitok,“ ohodnotil film Andrej Farba, mladý režisér, strihač, jeden zo štyroch členov poroty.  

Podľa vyjadrení organizátorov dopadol deň vyhlásenia výsledkov nad očakávania. „Príjemným prekvapením bola najmä návštevnosť - niektoré bloky festivalu si pozrela plná kinosála. Kvôli veľkému počtu filmov bolo možné prezentovať len užší výber z nich, čo predstavovalo dohromady 46 diel. Žiaci a študenti sa väčšinou inšpirovali témami, s ktorými sa stretli v rámci učiva v škole, ale niektorí neváhali siahnuť ani po vlastných vynálezoch alebo netradičných pokusoch,“ informovala Adriána Hanešová v mene filmového festivalu.

Tvorbe krátkych filmov či videí sa priučia žiaci gymnázia aj na hodinách informatiky. Ivan Čulák sa s touto oblasťou zoznámil pod tútorstvom Ľubici Vančovej, ktorá ho informatiku vyučuje. Na hodinách fyziky s Valériou Brunčákovou sa zasa dostal k fyzikálnym pokusom.

Festival vznikol na podporu tvorby krátkych študentských filmov s fyzikálnou tematikou. Prostredníctvom súťažných filmov mali autori možnosť prezentovať populárnym a zrozumiteľným spôsobom svoj pohľad na fyziku a tým ju propagovať medzi rovesníkmi aj širokou verejnosťou.

O vznik Festivalu fyzikálnych filmov sa zaslúžila nezisková organizácia P-MAT, ktorá sa venuje popularizácii vedy a podpore nadaných detí v oblasti matematiky a fyziky, v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave a ďalšími partnermi.

Ocenené video Ivana Čuláka a Ota Haffnera si môžete pozrieť TU.

Súvisiace položky (podľa značky)

Napíšte komentár

návrat hore

Fraštacké noviny

  • Dvojtýždenník o živote v Hlohovci a okolí.

  Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií akýmkoľvek spôsobom bez súhlasu vydavateľa je zakázané.

Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.